Smaltování pez pícky

Smaltování bez pícky: základní návod

Na tuto techniku potřebujete smaltovací pudr Efcolor. Pudr je určený k domácímu smaltování na kov, sklo, dřevo, porcelán a keramiku. Lze dekorovat také na kámen a jiné materiály, které vydrží zapečení do 180 st. C. Pudr se roztéká a vytvrzuje při teplotě 150 st. C. Zapékat můžete na plotýnce, v troubě, nebo v troubě na čajové svíčky.

                 Podrobný návod

Vyberte měděný přívěšek dle libosti mezi předměty k dekoraci. Na smaltování lze použít jakýkoliv kovový materiál, nebo skleněné přívěsky.

Připravte si také bižuterní komponenty, abyste smaltované šperky mohly dokončit.

Měděné přívěsky dobře očistěte brusným blokem a položte na držák ve tvaru U, nebo na mřížku . Mřížku si také můžete vyrobit doma z kousku králičího pletiva.

 

Pudr Efcolor nasypte na předmět dle vlastní fantazie.Než začnete sypat smaltovaní prášek, umístěte pod mřížku čistý papír. Když ukončíte práci, můžete nasypat prášek zpět do lahvičky (ušetříte si tak barvy). Vysypte papír vždy po aplikaci jedné barvy, aby se Vám barvy nesmíchaly.

Efcolor je jemný prášek, který se musí nanášet rovnoměrně na smaltovanou plochu. Pro rovnoměrné sypání použijte sítko. Poslouží také punčocha, kterou upevníte přímo na lahvičku s barvou v prášku pomocí gumičky.

Mřížku i s měděným výsekem přemístěte nad vařič a nechte plíšek ohřívat. Plíšek můžete přemístit také pomocí špachtle na vypalovací destičku (plech) a vypalovat v troubě na 160 st. C po dobu 3-5 minut.

Jakmile se barva slije v jednotnou vrstvu a začne se lesknout, je hotovo.

Sundejte šperk z vařiče pomocí kleští, nebo vyndejte plíšek z trouby pomocí špachtle a nechte vystydnout.

Při manipulaci používejte ploché kleště s delší rukojetí, či jiný nástroj (např. dřevěný kolíček), abyste se nespálili.

Tipy

Barvy jsou v dostatečné vrstvě plně krycí a můžeme je zapéci několikrát za sebou, aniž by ztratili svůj lesk a barvu.

Do barvy lze umístit i malé předměty jako jsou například korálky. Takové dekorace je potřeba umístit do velkého množství prášku, aby korálek z místa nevypadl. Na větší dekorace doporučujeme použít speciální lepidlo Dekofix.

Než prášek zafixujete ohřevem, můžete do prášku kreslit pomocí špejle.

Smaltovat můžete vícekrát. Nejdříve si zapečete podkladovou barvu a pak nasypete vrchní barvu, do které před zapečením špejlí nakreslíte motiv. Takto namalovaný motiv bude mít barvu podkladu.

Sypat druhou vrstvu můžete také přes kovovou, nebo plastovou šablonu.

Mohu smaltovat v elektrické troubě?

Smaltované výrobky můžete zapékat v elektrické troubě na pečícím papíře, nebo na kousku plechu.

Troubu mějte vyhřátou na 150 st C. Proces sledujte přes sklo, nebo si pootevřete dvířka. Pudry se začnou tavit během minuty až dvou - podle síly plechu a vzdálenosti od tavné spirály umístěné v troubě.

Nemusíte se bát a troubu můžete i několikrát otevřít. Zchlazení celému procesu nijak neuškodí.

Nerozteče se barva na vařič? Nezničím si plotýnku?

Z plíšku barva nezteče, ale když přenášíte plíšek na plotýnku a nechtěně o něco klepnete, může Vám spadnout prášek na plotýnku a ten se pak neodstranitelně zapeče na plotýnce.

Tomu se dá zabránit tím, že si nejdřív na NEZAPNUTÝ vařič položíte papír, pak přenesete plíšek na plotýnku. Vytáhnete opatrně papír, který případně zachytil prášek, který Vám spadl při přenášení. Ovšem nesmíte si při vytahování papíru strčit do mřížky... Pak zapnete vařič a smaltujete bez rizika.

Každopádně doporučujeme pořídit si starší vařič. Občas se stane, že při manipulaci s výrobkem utrousíte trochu pudru a práškový smalt se na rozpáleném vařiči zafixuje.

Rozhodně nepoužívejte sklokeramickou desku, mohli byste si jí zničit. Raději v takovém případě zapékejte výrobek v troubě na vyřazeném kousku plechu, nebo na pečícím papíru.

 

                          Smaltování na vařiči: přehled technik

Přehled základních technik pro domácí smaltování pudrem Efcolor. Pudr se zapéká v domácích podmínkách na vařiči, nebo v troubě. Nepotřebujete žádnou speciální smaltovací troubu.

Pudr se sype z lahvičky na kovový výsek, který máte položený na mřížce. Přebytek prášku bude padat na papír, který máte jako podložku. Zbytek prášku sesypete zpět do lahvičky.

Posypaný výsek přenesete do trouby, nebo na vařič. Zapékáte a vytvrzujete při teplotě cca 150 st. C. Zapékat lze na plotýnce, v troubě, nebo v troubě na čajové svíčky.

Šperk je správně zapečený a vytvrzený jakmile získá lesk po celé své ploše

Technika smaltování přes šablonu

Jednoduché a efektní použití šablonek. Pomocí drobného triku s  drátkem můžete zvednout šablonu, přes kterou sypete finální motiv.

Můžete si vytvořit vlastní šablonu pomocí razidla a tenkého plechu (z plechovky od nápojů).

Technika smaltování přes mřížku

Kovový výsek nejprve nasmaltujte a zapečte podkladovou barvou prášku Efcolor (na obrázku tyrkys). Nechte vystydnout.

Přiložte drátěné pletivo. Přes mřížku nasypte zlehka malou vrstvu kontrastního smaltovacího pudru. Mřížku opatrně odstraňte a znovu vypalte v troubě, nebo na vařiči.

Technika smaltování přes gázu

Kovový výsek opět nejprve nasmaltujte a zapečte podkladovou barvou.

Po vystydnutí přiložte nepravidelně gázu, kterou předem jemně navlhčíte. Nasypte zlehka malou vrstvu kontrastního pudru Efcolor.

Gázu opatrně odstraňte a přívěsek znovu vypalte v troubě dle návodu

Technika smaltování tón v tónu

Celý výsek posypte základovým smaltovacím práškem.

Nasypte velmi jemně doplňkovou barvu z jedné strany, doprostřed, či jinak.

Vypalte v troubě dle základního návodu.

Technika smaltování s glitry

Smaltovací prášky s glitry působí nejlépe tehdy, když nejprve šperk nasmaltujete (a zapečete) odpovídající základovou barvou.

Po vychladnutí nasypte na smaltovaný výsek smaltovací prášek s glitry a znovu zapečte.

Technika smaltování s filigrány

Připravili jsme pro Vás podrobně nafocený návod jak nasmaltovat různé doplňky na podkladový plíšek. celý článek smaltováni -filigrány