• Lorem ipsum dolore
    Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedeném nadpisu.

                                                                                 Scrapbooking a Cardmaking

Scrapbooking je způsob zpracování fotoalb, deníků, přáníček nebo dárků. Slovo "scrapbooking" je složeninou slov scrap (ústřižek) a book (kniha), a lze ho volně přeložit jako "kniha (z) ústřižků".Původ scrapbookingu najdeme v Anglii v 15. století. Novodobý scrapbooking se rozmohl v 80. letech 20. století v USA.Starší formou scrapbookingu je využití tvořivého materiálu, jehož základem jsou papíry. zdobení projektů se používají různé obrázky, výseky, kytičky, kovové předměty, propisoty, písmenka, ale i různé kreativní techniky, například decoupage, embosování, razítkování a další. K tomuto druhu scrapbookingu jsou využívány různé nástroje a stroje, například děrovací kleště, raznice různých vzorů, vyřezávací a embosovací strojky nebo vyřezávací plottery.

                           

Výhodou této metody je výsledný hmatatelný výrobek a díky široké nabídce materiálu také širší možnosti. Nevýhodou pak zpravidla cena pořizovaného materiálu, který je z důvodu dovozu ze zahraničí dražší.

 

Novější formou je scrapbooking digitální, ke kterému se využívají různé grafické programy. Základem bývá fotografie v elektronické podobě, která je dále zpracovávána za použití různých digitálních prvků. Ke tvoření se využívají různé sady (tzv. kity), ve kterých jsou různá pozadí, rámečky a ozdoby. Stejným způsobem je možné zpracovat elektronická přáníčka. Výsledek lze uchovávat v elektronické podobě nebo ho tisknouVýhodou této metody je menší náročnost na finance a skladovací prostory a možnost snadného sdílení přes sociální sítě, nevýhodou pak omezené možnosti při tvoření, vyšší náklady na případné následné zpracování

 

                          Techniky

Scrapbooková stránka nebo také scrapbookový layout je zpracovaná stránka do fotoalba. Jejím základem je jedna nebo více fotografií, které jsou doplněné o různé papíry, ozdoby, nadpis, případně krátké texty nazývané journaling. Hotové album se nazývá scrapbook.

Cardmaking je metoda vytváření přáníček, pozvánek, oznámení, jmenovek a dalších drobných tiskovin. Způsob zpracování je totožný s tvorbou scrapbookové stránky, pouze je využíván menší formát papíru a nebývá používána fotografie.

 

Scrap-art je technika zahrnující vytváření všech ostatních projektů, například cestovních deníků, diářů, zápisníků, obalů na knihy, vytváření nebo zdobení krabiček a jiných předmětů.