Quilling

Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarná technika využívající proužků papíru, které jsou stáčeny a formovány do požadovaného tvaru. Ve výsledku může díky správné kompozici jednotlivých tvarů vzniknout krásný a originální obrazec.Jednoduše řečeno je qulling jednoduchá dekorační technika, která je založená na stáčení tenkých proužků papíru do různých tvarů a seskupení. Stáčení papíru i jiných materiálů a jejich využívání ke zdobení předmětů má dlouholetou historii. Již ve středověku se ze záznamů dozvídáme o umění řeholníků a řeholnic, kteří ze starého a poškozeného papíru dokázali ozdobit nové církevní spisy a jiné předměty. Pokud materiál stáčeli, využívali husích brk.

                        

Právě využívání různých brk a brček pravděpodobně dalo název samotné technice, neboť v několika jazycích (např. v angličtině) se brk označuje právě slovem quill. 3D nebo také trojrozměrný quilling je náročnější formou quillingu, kdy jednotlivé obrazce výrazně vystupují do prostoru. Jednotlivé dílce jsou lepeny do výsledného obrazce mimo podklad. Obrazec je potom možné přilepit na podklad nebo volně využít jako ozdobu.

 

Papírové proužky na quilling - na tvorbu quillingových spirálek potřebujete quillingové papírové proužky o gramáži 80 g/m2 a více (cca do 130). Dnes už můžete vybírat z velké škály barevných odstínů. Proužky na quilling se prodávají balené buď po jednotlivých jednobarevných svazcích nebo jako barevné sady. Proužky mají šířku 3 mm a více. Na Výtvarnictví koupíte proužky na quilling o šířce 3, 4, 6, 10 a 13 mm. Trojkové a čtyřkové využijete na zdobení přáníček, šestkové na quillingovou tvorbu, která se nelepí na podklad – např. vánoční vločky. Širší proužky jsou také vhodnější pro děti. V nabídce jsou i proužky na quilling něčím speciální, například tónované,perleťové apod. Největší spotřeba je zelených papírových proužků na lístečky a stonky květin. Z proužků širokých 10 a 13 mm vytvoříte quillingové střapaté kytičky.

Pero na quilling - může mít různé názvy - kolík,jehla,točnice,tužka,točítko,  přesto se jedná o stejnou pomůcku,která slouží k jedinému ůčelu.Stáčet proužky do spirálky.Pero na quilling má dvě části.rukojeť a hrot,ve kterém je zářez na vložení papírového proužku. Na výběr už dnes máte z nepřeberného množství quillingových per, které se liší především délkou hrotu nebo jeho šířkou. Čím tenčí hrot, tím pěknější a jemnější spirálka po natočení proužku papíru vznikne. Délka hrotu zase není až tak důležitá, záleží spíš na tom, jak hluboký zářez v hrotu je.Většinou je to ale kolem 5mm ,s výjimkou pera s jehlou, to má zářez až několik centimetrů. Některá pera mají výměnné nástavce. Jiná zase speciální talířek, který brání sklouznutí natočeného proužku papíru z pera dolů a udrží jej v jedné rovině

                            

 Lepidlo na quilling - je vhodné tekuté disperzní lepidlo na papír v lahvičce s aplikátorem  

Podkladový papír - jestliže budete vyrábět různá přáníčka, tak jako podklad volte silnější barevný papír o gramáži od 200 g. Také si vyberete z mnoha odstínů. Pro dekoraci používejte i různé vlnité lepenky (na květináčky…) nebo ozdobné a reliéfní papíry ( mráček,kočárek pro miminko…) Jako podklad nemusíte použít jen papír, ale různé podklady a formy ,například rámeček, polystyrénové vajíčko, krabičku, plastovou formu.

Šablona s kružnicemi na quilling - Kružnicovou šablonu uplatníte pří tvoření přesných quillingových spirálek, ty pak využijete při tvorbě symetrických vánočních vloček nebo jiných obrazců. Proužek quillingového papíru zatočte, vložte do požadované kružnice a nechte volně roztočit. Potom jej opatrně vyjměte a zalepte.

 

Bublinky na quilling - pomůcka,,mini mold" je šablona na quilling s   bublinkami,je určená k vytlačovaných quillingových ozdob  

Krimpovačka/vlnkovačka na papírové quillingové proužky (crimper)

Po vložení proužku do krimpovačky otáčíte kolečkem, vsunutý papírek se mezi zubatými kolečky napřehýbá (nakrimpuje). Krimpovačka má dvě „patra“, v každém se proužek papíru napřehýbá s různou hustotou.

Střapečkovač/kytičkovač na quilling (fringer) - nebo také kytičkovač je šikovný stroječek na tvorbu střapatých proužků pro výrobu quillingových kytiček, pampelišek apod. Z jedné strany vložíte celistvý quillingový proužek papíru, pohybujte páčkou, z druhé strany bude vyléztat již  proužek naštíhaný na jemné střapečky. Hustotu střepačků zvolíte pomocí kolečka v horní části ,nejširší střapeček má cca 1 mm.

Navíječ na quilling (curling coach) -  je pomůcka na quilling usnadňující navíjení většího množství papírových proužků slepených za sebe. Navíjení se dějě pommocí quillingového pera (kolíku), který je součástí sady. Podložka je z tvrdého průhledného plastu.

Pinetky - slouží jako fixace pokud přidržujete spirálku, aby její jednotlivé lepené konce držely u sebe, než lepidlo zaschne.

 

Věž na quilling - další dobrou pomůckou je tzv. věž na quilling,s kterou lze vyrobit další  zajímavé tvary.

Hřeben na quilling - výborn pomůcka na tvoření. Usnadňuje vytváření některých quillingových tvarů např.květiny,lístečky,hvězdičky