POLYMEROVÉ HMOTY

 Polymerové hmoty jsou speciální modelíny, které se zapékají v elektrické troubě na 110-130 st. C, po dobu cca 20ti minut. Po zapečení je výrobek pevný, ale stále mírně pružný. Není tak tvrdý jako keramika. Zapečený výrobek můžete dále brousit, řezat a znovu vkládat do jiných projektů a opět zapékat.

  • Mezi polymery například patří: Prémo, Cernit, FIMO.
  • Použití: na výrobu šperků, modelování figurek a doplňků, na obalování plechových a skleněných krabiček a jiných předmětů, které lze dále zapékat v troubě.

Druhy hmot

Fimo soft

má širší barevnou nabídku, hmota je měkčí, je proto vhodnější pro začátečníky.

Fimo classic

 má barvy jiné než řada Soft a je mírně tužší, což umožňuje vypracování ještě lepších (jemnějších) detailů např. v technice millefiori. Je spíše určena mírně pokročilým až pokročilým.

Fimo effect

 (kvalitou se jedná o SOFT) nabízí speciální odstíny jako metalické, pastelové, průsvitné, svítící, s kameninovým efektem a nebo s obsahem glitrů.

Premo

  mnoha barevných variantách, kterou můžete kombinovat i s FIMO hmotou. Pracuje se s ní stejně jako s FIMO hmotou a v některých technikách je nezastupitelná.

Kato

Samostatným druhem je hmota KATO, která má trochu jiné vlastnosti než výše zmíněné hmoty. Proto ji nelze míchat spolu s výše uvedenými. Je určená spíše pro pokročilejší uživatele a zcela nezastupitelná při technice pletení z polymerových hmot.

Cernit

.Další hmota je od značky Cernit,vyrábí se v moha barvách,které lze mezi sebou kombinovat

 Co budete potřebovat?Fimo - nebo hmoty dle vašeho výběru

Pracovní podložka - podložka musí být hladká, aby se její struktura neotiskovala do FIMA  a pevná, protože při práci budete často používat řezák. Ideální jsou hladké keramické dlaždičky, které koupíte za pár korun v hobby marketu a můžete na nich FIMO rovnou i zapékat

Strojek na nudle - při ručním válení se vám nikdy nepodaří vyválet celý plát na jednotnou tloušťku. Na strojku si můžete nastavit tloušťku jednoduchým pootočením knoflíku. Strojek oceníte také při blendování - tvorbě barevných přechodů. Jestli budete s FIMEM pracovat častěji, určitě se tato pomůcka dřív nebo později objeví i ve vaší tvořivé dílničce.                       

Exudér - představte si jej jako silnou zdobičku cukroví. Skrze nástavce, v nichž jsou díry o různých průřezech, protlačíte fimo a získáte tenké pravidelné válečky.

Řezáky - na trhu je řada profesionálních řezáků, pro začátek si vystačíte s řezákem z odlamovacího nožíku. Nezapomeňte před prací řezáky důkladně odmastit! Pro řezání drobných detailů je vhodnou pomůckou i modelářský skalpel.

Váleček - povrch válečku musí mít stejné vlastnosti jako podložka - hladký, bez pórů a pevný. Dřevěné válečky raději nechejte v kuchyni, dřevo je porézní, FIMO se na něj lepí a také se dřevo snadno zabarví. Jestli je to však jediný váleček co máte doma, položte na FIMO hladkou EURO folii nebo sáček a můžete válet. Výrobce dodává i originální akrylový váleček, který však nepatří k nejlevnějším a začátečníkům stejnou službu udělá i kus novodurové trubky nebo skleněná láhev.

Ostatní pomůcky -  vykrajovátka ,textury, razítka, modelovací špachtle,glazura, tónovací pudry,odlévací a modelovací formy, metalické folie aj.