Decoupage - ubrousková technika

Decoupage je metoda dekorování ubrousky, tzv. ubrusková metoda

Ubrousky se dá ozdobit téměř cokoliv: oblíbené jsou dřevěné rámečky na obrázky a sololitové destičky; tácy, stojánky nebo krabičky na drobnosti; boxy; konve, džbány nebo plechové obaly; vyjímečná je terakota (květináče, amfóry nebo dózy různých tvarů).

V nabídce lze vybírat z mnoha motivů ubrousků a předmětů ze dřeva - polotovarů, které slouží k dekorování ubrousků. Např. pro děti můžete vyrobit originální pirátskou truhlu. 

Zkuste se tak porozhlédnout a ozdobit předměty kolem sebe a vytvořit si jedinečná originální díla. Inspirovat se můžete na naší stránce -inspirace. Právě pomocí decoupage je to snadné. Motiv vystřihnete z jakéhokoliv ubrousku, pomocí speciálního lepidla přilepíte na předmět, necháte zaschnout a přelakujete. Předmět lze domalovat pomocí akrylových barev - to už záleží na vaší fantazii.

 

                   Techniky lepení

Můžete si vybrat mezi dvěma způsoby lepení:

  • základní technikou, tj. pomocí štětce lepíme tam, kde jsou různé záhyby a malé plochy (např. polystyrenové koule, zdobení malými motivy, apod.).
  • zažehlováním (pomocí žehličky) lepíme ideálně velké hladné plochy (obrázky na stěnu, sololitové destičky, krabičky, boxy, apod.). Při lepení vždy respektujte pokyny výrobků uvedených na obalu.

Základní technika,,štětcem"

Na zvolený předmět přiložte motiv z ubrousku (pouze třetí potištěnou vrstvu) a opatrně tahem štětce nanášejte lepidlo na ubrousky přes vrchní vrstvu ubrousku. Postupujte od středu k okrajům. Lehce jej štětcem vyhlazujte tak, aby pod ubrouskem nezůstaly vzduchové bubliny. Poté nechejte vše důkladně zaschnout a na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

Základní techniku používáme především tam, kde není rovná plocha, ale různé záhyby nebo při lepení malých částí motivu obrázku. Pokud bychom tuto techniku aplikovali na větší plochy, tak počítejte s tím, že se při lepení ubrousek "krabatí" a vytvoří tak malé vlnky (na lepení větších ploch je lepší využít techniku zažehlování). Tuto techniku lze využívat na všechny podklady, jako je dřevo, terakota, plast, kov, sklo nebo polystyren.


Zažehlování ( pomocí žehličky )

Předmět, který chcete ozdobit, nejdříve natřete lepidlem určeným na ubrouskovou techniku a nechejte důkladně zaschnout (pokud chcete schnutí urychlit, použijte fén). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte jej na natřené místo, položte přes něj papír na pečení a přežehlete (stupeň bavlna). Teplo z žehličky způsobí, že se lepidlo rozehřeje a ubrousek se spojí s podkladem. Postupujte od středu k okrajům. Poté vyčkejte až vše vychladne a teprve pak sejměte papír na pečení. Na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

 

Technika zažehlování způsobí, že se nám lepený motiv ubrousku nikde "nezkrabatí" a nevytvoří tak malé "vrásky", jako je tomu u základní techniky. Motiv obrázku bude hladký.

Zažehlování používáme především tam, kde je rovná plocha. Nejlépe se hodí např. na sololitové destičky, krabičky, boxy, zkrátka tam, kde je rovná plocha nebo potřebujeme přilepit větší plochu ubrousku. Zažehlování vždy používejte při fixaci na textil (pozor nesmí být strečový materiál). Tuto techniku lze využívat na všechny podklady jako je dřevo, terakota, kov nebo textil.

                 Decoupage - co budete potřebovat?

Ubrousky  - Budete potřebovat jakékoliv ubrousky, které se vám líbí. Zajímavé motivy lze také nalézt na návštěvě u vašich přátel - stačí jen sbírat. Doporučujeme, abyste vždy měli ubrousků několik, neboť k dekoraci vám obvykle jeden nestačí.

Lepidlo na ubrousky - Na lepení ubrousků je potřeba zakoupit speciální lepidla pro ubrouskovou techniku. Lepidlo se na zvolenou plochu nanáší štětcem nebo žehličkou (viz. techniky lepení). Je důležité zvolit správný typ lepidla, neboť na každý materiál je určeno jiné lepidlo na ubrousky. Dbejte pokynů uvedených od výrobce.

 

Krakelovací lak -Tento lak dává předmětům starobylý až antický vzhled (vytvoří se prasklinky). Vše záleží na množství laku, který nanesete na předmět. Lak se nanáší mezi dvě vrstvy akrylové barvy (každá je jiná). Spodní barva pak prasklinkami prosvítá.

Akrylové barvy -Kvalitní akrylové barvy zn. Nerchau jsou vodou ředitelné barvy s matným vzhledem. Díky mimořádné krycí schopnosti, brilantnosti barev a přilnavosti na různorodé povrchy jsou barvy Hobby Acryl matt vhodné nejen pro umělce, ale také pro příležitostné tvořivce, hobby malíře a modeláře. Lze je využít k dekoraci a malování na papír, kartón, malířské plátno, dřevo, kov, sklo, plast (ne PVC), keramiku, kámen, polystyren a volně schnoucí modelovací hmoty. Obzvláště jsou vhodné k dekorační ubrouskové technice - decoupage.

                       Špičaté a hlavně ostré nůžky -Potřebujete je na vystřihování motivů z ubrousků.

 

Štětce a špachtle - Štětce používáme na akrylové barvy, na nanášení lepidla, krakelování a závěrečného přelakování. Špachtle použijete na nanášení tmelů.

 

Závěrečný bezbarvý lak (matný nebo lesklý) -Vodou ředitelný transparentní lak pro přelakování různorodých podkladů jako je papír, kartón, dřevo, keramika, plast a předmětů ozdobených ubrouskovou technikou. Lak je po vyschnutí vysoce odolný proti poškrábání a jinému mechanickému zatížení, předměty lze čistit vodou.

 

Houbička- Tzv. tupováním (poklepáváním na povrch předmětu) vytvoříte neobvyklý vzhled - patinu.

 

Papír na pečení, žehlička a fén - Papír na pečení a žehličku využijete zejména při lepení technikou zažehlování. Fén použijete při urychlení schnutí lepidla nebo při schnutí krakelovacího laku.

Předměty k dekoraci - Jakýkoliv předmět k dekoraci, který chcete změnit. Na výběr z materiálu: terakota (např. květináče - malé i velké, talířky), dřevo (vhodné jsou zejména výrobky z neupraveného dřeva či MDF, v prodeji jsou nejvíce žádané rámečky, ale také např. krabičky, stojany na tužky, zrcadla, dřevěné šanony, hodiny, krásně se zdobí bedýnky, do kterých lze uschovat koření, ovoce, konzervy, zavařeniny, krabičky na čaj atd.), polystyrenu (v nabídce naleznete různé tvary - koule, zvonečky, hvězdy, vajíčka aj.), plech a smalt (konve, džbány, kbelíky), z porcelánu (hrníčky, talířky atd.), lze dekorovat svíčky i textil (prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička, vše nejlépe ve světlé barvě).

Tavná pistole a lepicí tyčinky - Tavnou pistoli využijete pro aranžovací práce při lepení přízdob (např. mušličky, provázky, kamínky, sušené květiny a plody, reliéfy ze sádry, rafie, sisal, apod.)

Přejeme vám mnoho nápadů a šikovné ruce.